Powrót

Top 10 Szlaków i wycieczek rowerowych na wakacje w Małopolsce

Top 10 Szlaków i wycieczek rowerowych na wakacje w Małopolsce

Prezentujemy Top 10 pozycji Małopolski Na Rowery w 2021 roku, o których koniecznie musicie wiedzieć, zanim wyruszycie w rowerową podróż po Małopolsce.

Małopolska, dzięki swojej różnorodności geograficzno-przyrodniczej ma do zaoferowania niezliczoną ilość atrakcji skierowanych do rowerzystów. Nie ważne czy przyjechałeś tutaj na chwilę, jesteś stałym bywalcem lub mieszkańcem, wytrawnym rowerowym wygą czy początkującym gravelowcem. Każdy znajdzie w Małopolsce trasę rowerową dla siebie. 

  1. Do Zakopanego na rowerze - VeloDunajec

VeloDunajec to wizytówka Małopolski, zwłaszcza gdy mowa o turystyce rowerowej.

Najpiękniejsza trasa z szeregiem atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Wszystkie miejsca na szlaku łączy Dunajec oraz trasa rowerowa, której przebieg wytyczyła rzeka. Od Podhala gdzie bierze swój początek aż do Wietrzychowic - miejsca gdzie Dunajec wpada do Wisły a trasa VeloDunajec łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową. Opis trasy, atrakcji oraz mapa wraz z plikami GPX do pobrania – tutaj. 

Trasa rowerowa przy jeziorze

  1. Bikepark Słotwiny Arena i wieża widokowa w Krynicy-Zdrój

Małopolska - bogactwo gór i lasów, niesamowite widoki oraz doskonałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej, w tym jej ekstremalnych odmian Enduro i Downhill.

Bike Park Słotwiny Arena działa w okresie wiosna-jesień, na terenie stacji narciarskiej w Krynicy-Zdrój. To 10 km dobrze przygotowanych i na bieżąco utrzymywanych, jednokierunkowych tras o różnym stopniu trudności. Na terenie Bike Parku działa również wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła rowerowa.

Krynica to nie jedyna miejscówka dla rowerzystów żądnych wrażeń. Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura wokół ośrodków narciarskich, ciągle przybywające nowe górskie trasy rowerowe sprawiają, że bez względu na wiek, każdy miłośnik górskiej jazdy poczuje tu prawdziwe emocje! Gdzie znajdziecie pumptracki, zagłębia górskich szlaków oraz bikeparki z prawdziwego zdarzenia? Oczywiście w Małopolsce! – link 

Zjazd na rowerze górskim w lesie

  1. Małopolska dla szosowców i na długi dystans

Idealna, równa nawierzchnia to sytuacja wymarzona dla miłośników kolarstwa szosowego.

W Małopolsce tras rowerowych przygotowanych pod wąskie opony jest już całkiem sporo. Poniżej znajdują się linki do opisu oraz ślady GPS w których dominuje równiutki asfalt a ślady omijają praktycznie wszystkie odcinki, które są dopiero w budowie oraz te poprowadzone po szutrach, zniszczonych asfaltach lub innych utrudnieniach. Ślad wykorzystujący Wiślaną Trasę Rowerową (WTR) pętla po dwóch brzegach Wisły oraz VeloDunajec i WTR pod szosówki. 

  1. Na rowerze z dzieckiem - VeloKrynica i nie tylko

Małopolska myśli o wszystkich rowerzystach, a szczególnie ciepło o tych najmłodszych!

Gotowe zestawienie propozycji specjalnie dla dzieci oraz początkujących rowerzystów znajdziecie tutaj. Przedstawione propozycje są łatwe, niezbyt długie i przede wszystkim w zdecydowanej większości (lub prawie całe) przebiegają po odcinkach odseparowanych od ruchu samochodowego.

Rodzinna na wycieczce rowerowej

  1. VeloCzorsztyn

Dwie propozycje wycieczek dookoła jeziora - link

Najsłynniejsza i najchętniej odwiedzana trasa rowerowa w Małopolsce. Aby zrozumieć fenomen Jeziora Czorsztyńskiego, wystarczy tam pojechać i przekonać się samemu. Piękne widoki, idealna nawierzchnia, bogate zaplecze gastronomiczne oraz noclegowe, mnóstwo atrakcji. Jezioro ma swoje dwa oblicza, wakacyjne oraz bardziej wyciszone, jesienno-zimowe. Każdy zakocha się w tej trasie, ważne tylko aby przyjechać w odpowiednim dla siebie momencie. 

  1. ElPoprado i VeloNatura

Niedawno oddany odcinek VeloNatura, kultowa trasa rowerowa po drodze Pienińskiej oraz nowiutka VeloKrynica.

Ta pozycja na liście ma szansę konkurować z trasą wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Wynik pewno zostanie nierozstrzygnięty, ponieważ obydwa miejsca mają te sam potencjał oraz niezaprzeczalne atuty: bogate zaplecze turystyczne, szereg atrakcji oraz piękno krajobrazu wynikające z połączenia wody z górami. Zapraszamy na ElPoprado!

Kładka pieszo rowerowa nad rzeką, w tle widać góry

  1. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Nie wszystkim wiadomo, że jeden z najsłynniejszych szlaków turystycznych w Polsce - Szlak Orlich Gniazd, ma swój wariant rowerowy

Jest prawie o 30 km dłuższy od pieszego i znacznie trudniejszy, ze względu na tereny piaszczyste i przewyższenia. Doradzamy aby wybrać się na wyprawę rowerem z szerszymi oponami. Ostrzegamy, błędni rycerze i białe damy na trasie!

  1. Zator i Dolina Karpia - rowerowa przygoda dla całej rodziny

Jak spędzić weekend całą rodziną i zagwarantować atrakcje dla Wszystkich?

Nic prostszego, koniecznie odwiedźcie Zator i Dolinę Karpia. Na terenie historycznego zagłębia hodowli karpia, pomiędzy stawami rozciągającymi się w dolinie Wisły, Skawy i Wieprzówki, zostało wytyczonych 11 szlaków rowerowych. Zieleń, cisza oraz wypoczynek w stylu slow tuż obok największego w regionie parku rozrywki. Amatorzy dobrego jedzenia, łowienia ryb oraz kajaków mile widziani. 

  1. Szlak Wokół Tatr 

Pozycja obowiązkowa dla miłośników najpiękniejszych gór w Polsce!

Szlak przebiega przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza. Trasa nawiązuje do dziedzictwa historyczno-kulturowego: najstarszej sieci osadniczej, starych szlaków handlowych (solnego, jantarowego oraz winnego), zabytków architektury w tym drewnianego budownictwa ludowego, wyjątkowego folkloru i sztuki ludowej oraz niepowtarzalnych walorów krajobrazowych regionu tatrzańskiego. 

Widok na góry

  1. Przez Puszczę Niepołomicką

Schroń się w cieniu drzew!

W upalne dni Puszcza Niepołomicka zaprasza pod osłonę sosen, świerków i majestatycznych dębów. Zapuszczając się w te lesiste tereny pamiętajcie, że niepołomny to po staropolsku niemożliwy do pokonania! Dlatego warto wydrukować mapę i zapisać ślad trasy na telefonie. Podczas tej wyprawy łatwo stracić zasięg a oznakowania w terenie po prostu nie ma. Uwaga na zwierzęta i te małe i te duże.  

Na zdjęciu widać zaparkowane rowery nad brzegiem jeziora w lesie.