Kraków i okolice

Kraków i okolice

Mosty nad Wisłą w Karkowie

Zwiedzaj Kraków na rowerze!

Miasto ma dobrze przygotowaną infrastrukturę rowerową. Po Plantach, bulwarami Wisły czy wąskimi uliczkami Starego Miasta bez problemu można dotrzeć na Wawel, zwiedzić Nową Hutę czy odpocząć na Zakrzówku lub w Lasku Wolskim.

Do samodzielnego zwiedzania miasta pomocne będą propozycje gotowych wycieczek rowerowych po Krakowie, oficjalny plan ścieżek rowerowych w mieście oraz mapa samoobsługowych stacji naprawczych.

kładka bernatka w Karkowie

Ponadto, na rynku dostępna jest oferta biur podróży, przewodników oraz wypożyczalni rowerowych dzięki której, można wziąć udział w zorganizowanej wycieczce rowerowej, razem z przewodnikiem. Oferta dostępna jest, miedzy innymi, w BikeTripCruising Krakow ; Kraków ZwiedzanieKR Bike Rental ; Polad Active ; Tour Guide.

 

Okolice Krakowa

Przez Kraków przebiegają trzy długodystansowe trasy rowerowe: Wiślana Trasa Rowerowa, EuroVelo 11 oraz VeloMetropolis. Na terenie miasta, mają ten sam przebieg i są szkieletem dla krótszych, lokalnych ścieżek rowerowych, dzięki którym znacznie powiększa się zasięg miejsc do odwiedzenia.

W zestawieniu propozycje dla początkujących rowerowych turystów oraz dla tych średnio i mocno zaawansowanych.
Uwaga! Oznakowania szlaków są w różnym stanie w terenie, dlatego odsyłamy każdorazowo do opisu szlaku oraz posiłkowania się dołączonymi plikami GPX.

  • Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - jeden z najstarszych i najsłynniejszych polskich szlaków turystycznych z Krakowa do Częstochowy w wersji na rowery.
  • Pętla po gminie Zielonki - poprowadzona miedzy innymi przez przez Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, na trasie zwiedzić można Zamek Korzkiew oraz dawne forty w Zielonkach i Węgrzcach.
  • Szlak Rowerowy Doliną Dłubni - jadąc przez Dłubniański Park Krajobrazowy można zwiedzić Kościół św. Mikołaja w Wysocicach, jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury romańskiej w Polsce.
  • Malowniczymi zakątkami gminy Skawina - pętla prowadzi przez Rezerwat Przyrody Kozie Kąty i Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, na trasie Dwór w Ochodzy, Izba Regionalnej w Skawinie oraz prehistoryczna Osada w Woli Radziszowskiej. 
  • Rowerowy Pierścień Solny "Salina Cracoviensis" - pętla zaczyna się w Bochni, dociera do Wieliczki i przebiega przez Puszczę Niepołomicką oraz Torfowisko Wielkie Błoto.

Aby zobaczyć wszystkie szlaki oraz wycieczki po Małopolsce na mapie należy kliknąć ikonę ikona mapy w lewym górnym rogu mapy i wybrać Rekomendowane szlaki rowerowe oraz 50 wycieczek rowerowych.