Miejsca Przyjazne Rowerzystom

rowerzyści na wycieczce

Miejsca Przyjazne Rowerzystom (MPR) to obiekty usługowe (m.in. noclegowe, gastronomiczne, atrakcje turystyczne, informacje turystyczne, serwisy rowerowe, sklepy), które posiadają ofertę dostosowaną do potrzeb rowerzystów. W Małopolsce są położone w odległości do 15 km od jednej z tras VeloMałopolska. Sieć działa na podobnych zasadach, jak inne systemy w Polsce (np. Miejsca Przyjazne Rowerzystom przy Green Velo) czy w Europie (Bett+Bike w Niemczech i Austrii, Vitajte Cyklisti na Słowacji czy Cyklisté vítáni w Czechach).

Co oferują Miejsca Przyjazne Rowerzystom?

W każdym obiekcie z certyfikatem MPR, rowerzysta znajdzie:

  • bezpieczny, nieodpłatny parking rowerowy,
  • nieodpłatnie dostępne narzędzia do podstawowych napraw rowerów,
  • aktualne informacje o pobliskich punktach serwisowych i sklepach rowerowych lub sprzedaży części zamiennych do rowerów,
  • odnośnik do naszej strony internetowej narowery.visitmalopolska.pl, z której można pobrać mapy do samodzielnego wydruku w formacie A4, ślady GPS tras rowerowych czy informacje o atrakcjach.

W przypadku obiektów noclegowych dodatkowo:

  • Możliwość skorzystania przez turystę z pobytu na jedną dobę,
  • Bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów wraz z bagażami w trakcie pobytu.

Ponadto część obiektów świadczy dodatkowe usługi np. możliwość umycia roweru, wyprania i wysuszenia ubrań, ładowanie rowerów elektrycznych.

Jak znaleźć Miejsce Przyjazne Rowerzystom?

Jeżeli planujesz wycieczkę i szukasz miejsc na trasie, gdzie będziesz mógł zjeść smaczny posiłek lub znaleźć nocleg na jedną noc, skorzystaj z zamieszczonej poniżej mapy Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Każdemu typowi obiektów przyporządkowano inną ikonę.

Możesz też skorzystać z zmieszczonej pod mapą tabeli z listą MPR-ów. Tabelę Excel, można porządkować i przeszukiwać po nazwie obiektu, kategorii i lokalizacji (powiat, gmina).

Jeżeli jesteś na trasie, szukaj obiektów posiadających specjalne oznaczenie – logo MPR. Każdy z nich powinien też posiadać zamieszczony wewnątrz certyfikat.

Lista miejsc z certyfikatem MPR w województwie małopolskim - tabela Excel

Tabelę można sortować według: kategorii obiektów, powiatu, nazwy oraz adresu.

Mapa Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w Małopolsce

 

Spacery wirtualne 

Osiemdziesiąt panoram 360⁰ (sferycznych) zostało połączonych w wirtualne spacery po czterech trasach rowerowych Małopolski.

Na panoramy naniesiony został: 

  • ślad tras rowerowych VeloMałopolska odwzorowujący ich przebieg w przestrzeni, 
  • lokalizacje Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR), 
  • dziesiątki obiektów z certyfikatem „Miejsca Przyjazne Rowerzystom” (MPR).

Po kliknięciu na panoramie w hotspot z wybranym MPR-em pojawią się trzy zdjęcia wraz z krótkim opisem, linkiem do strony www/FB i danymi kontaktowymi wybranego obiektu. 

Wirtualny spacer po Wiślanej Trasie Rowerowej

Wirtualny spacer po VeloDunajec

Wirtualny spacer po VeloNatura/EuroVelo11

Wirtualny spacer po VeloMetropolis/EuroVelo4

Dzięki panoramom można łatwo zaplanować rowerową wycieczkę, podglądnąć ciekawe miejsca, sprawdzić lokalizację w której chce się odpocząć lub podziwiać przebieg przejechanej trasy z innej perspektywy. 

 

Jeżeli byłeś w jednym obiektów z certyfikatem MPR i nie posiadał on oferty dostosowanej do potrzeb rowerzystów, napisz do nas, e-mail: mpr@umwm.malopolska.pl

Jeżeli jesteś właścicielem obiektu położonego do 15 km od jednej z tras VeloMałopolska i chcesz uzyskać certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom, skorzystaj z informacji w zakładce Informacje praktyczne.