VeloMałopolska

na zdjęciu widać ścieżkę rowerową w tle góry
Małopolska posiada wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju turystyki aktywnej i rekreacyjnej. Największe atuty regionu to duża różnorodność topograficzna, przyrodnicza, piękne krajobrazy oraz zabytki. Dzięki realizowanemu przez województwo projektowi VeloMałopolska wiele z tych miejsc można odwiedzić podczas wypraw rowerowych.

Sieć 8 tras VeloMałopolska została zaprojektowana tak, aby dotrzeć w każdy region Małopolski. Trasy przebiegają przez obszary cenne przyrodniczo i turystycznie, między innymi: Puszczę Niepołomicką, Pieniny i Spisz, pogórza oraz Tatry a także, łączą główne ośrodki miejskie w województwie. Warto zaznaczyć, że do głównych tras VeloMałopolska dochodzą lokalne ścieżki i szlaki rowerowe, co znacznie podnosi atrakcyjność oraz zasięg aktywnej turystyki w regionie.

Obecnie można przejechać Małopolskę z północy na południe po VeloDunajec a ze wschodu na zachód Wiślaną Trasą Rowerową. Dzięki temu, ścieżki rowerowe połączyły już takie centra turystyczne jak Oświęcim, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Trag i Zakopane. Warto jednak pamiętać, że projekt VeloMałopolska jest jeszcze w trakcie realizacji. Niektóre fragmenty tras są w trakcie budowy, a część w fazie planowania. Dlatego przed wycieczką warto przeczytać dokładny opis trasy oraz przyjrzeć się aktualizowanym na bieżąco mapom. Dodatkowo w aktualnościach oraz artykułach o poszczególnych trasach przedstawione są propozycje objazdów, poprowadzone w miarę możliwości, po drogach o małym natężeniu ruchu drogowego.

Czym charakteryzują się trasy o najwyższym standardzie - EuroVelo?

Ideał, do którego dąży projekt VeloMałopolska, to uzyskanie certyfikatu EuroVelo, który potwierdza najwyższy standard ścieżek rowerowych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, zagwarantowana jest ciągłość oraz odseparowanie trasy od ruchu drogowego. Utwardzona nawierzchnia (najczęściej asfaltowa) jest przejezdna w każdych warunkach pogodowych,  szerokość trasy umożliwia płynny ruch rowerów także wielośladowych (z dwukołowymi przyczepkami, rowerów z napędem ręcznym), a dopełnia to odpowiednie nachylenie terenu (łączna suma wzniesień lub spadków wysokości na odcinku dziennym nie przekracza 1000 m). Czytelne i jasne oznakowanie gwarantuje łatwe odnalezienie się na szlaku. Dzięki stykowi głównej sieci rowerowej z kolejową, zapewniony jest dodatkowy komfort dla rowerzystów, zarówno dojazdu na trasy jak i możliwości alternatywnego środka transportu w razie nieprzewidzianych trudności na szlaku.

Podsumowując, trasy VeloMałopolska mają być dostępne i przejezdne dla wszystkich rowerzystów, bez względu na wiek czy stopień zaawansowania rowerowego. Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura/EuroVelo11 oraz VeloMetropolis/EuroVelo4 są w znacznej części oddane już do użytku rowerzystów, pozostałe VeloRaba, VeloSkawa, VeloPrądnik i VeloRudawa są natomiast na etapie planowania i opracowywania dokumentacji. Dokładne informacje na temat poszczególnych tras, ich aktualny stan, przebieg, profil wysokościowy, mapy, opis atrakcji i dostępnych udogodnień zostały przedstawione w osobnych artykułach.

Koncepcja budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych powstała w 2013 roku na zlecenie Województwa Małopolskiego. Projekt budowy został powierzony Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Krakowie. W ciągu pięciu latach jego realizacji, czyli od 2015 roku oddanych zostało już 600 km (z 1000 km) tras rowerowych o najwyższym standardzie. Więcej informacji na temat realizacji projektu znajduje się w dziale Statystyki.

 

Mapa na Geoportalu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (MIIP)

z zaznaczonym przebiegiem wszystkich realizowanych i planowanych tras rowerowych VeloMałopolska.

Po kliknięciu w wybrany szlak na mapie, pojawi się możliwość pobrania pliku GPX oraz link do strony z opisem konkretnej trasy lub wycieczki. Mapy dostępne są również w aplikacji mobilnej MIIP

 

Mapa z przebiegiem wszystkich realizowanych / planowanych tras rowerowych w Google Maps

Niestety GoogleMaps nie ujmuje jeszcze wszystkich gotowych odcinków sieci VeloMalopolska w swoim algorytmie wyznaczania optymalnego wyboru tras rowerowych. Prezentujemy trasy korzystając z Googe Maps z jednego prostego powodu - to najbardziej popularna aplikacja mapowa na świecie, obecna praktycznie na każdym smartfonie.

Po kliknięciu w ślad konkretnej trasy wyświetla się jej opis razem z linkiem, w który należy kliknąć aby przejść do szczegółowej mapy obrazującej postęp prac/rodzaj nawierzchni.

Aplikacja "Rowerowa Małopolska" - nawigacja rowerowa oraz planer podróży

Aplikacja mapowa wyznaczy trasę rowerową w trzech dostępnych trybach: turystycznym, miejskim i terenowym. Zawiera bazę tras w postaci propozycji wycieczek rowerowych, wycieczek ekoturystycznych, głównych szlaków rowerowych oraz sieci tras VeloMałopolska - pobierz tutaj
Rowerowa Małopolska ma także postać planera mapowego obsługiwanego przez przeglądarkę internetową - rowerowamalopolska.pl

>Profile wysokościowe wszystkich realizowanych / planowanych tras:
(profil wysokościowy z geoportalu MIIP)

9_WszystkieTrasy.png