Kalwaryjski Szlak Wojciecha Weissa

Portret mężczyzny pędzla W. Weissa
Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa to propozycja zwiedzania Kalwarii Zebrzydowskiej śladami Wojciecha Weissa i jego żony Aneri. Jest to szlak pieszo-samochodowy, składający się z dwóch pętli. Pętla A przeznaczona dla miłośników spacerów zachęca do wyprawy śladami Wojciecha Weissa po kalwaryjskich dróżkach. Pętla B prowadzi przez mniej znane zakątki Kalwarii Zebrzydowskiej i pobliskich Zebrzydowic, polecana jest turystom zmotoryzowanym.

Wojciech Weiss (1875-1950) był wybitnym malarzem i grafikiem, uczniem, profesorem i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony na emigracji w Rumunii, rozpoczął naukę we Lwowie, skąd przeniósł się do Krakowa i z miastem tym związał swoje życie. Drugim miejscem, które nierozerwalnie łączyło się z jego twórczością, była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie szukając chwil odpoczynku od miejskiego gwaru, mieszkał i malował w domu otoczonym sadem przy ul. Jagiellońskiej.

Czas zwiedzenia całej pętli wynosi ok. 120 minut. Trasa: Rynek – Dom Rzemiosła – Dom Wojciecha Weissa – Figura św. Floriana – ZEBRZYDOWICE: cmentarz parafialny – kościół św. Michała Archanioła – Konwent O.O. Bonifratrów św. Floriana – KALWARIA ZEBRZYDOWSKA: stacja kolejowa Kalwaria Zebrzydowska – Rynek. Pętla B zachęca do wyprawy śladami Wojciecha Weissa na kalwaryjskich dróżkach. Jest to trasa piesza, trwająca ok. 90 minut. Rynek – Klasztor O.O. Bernardynów – Ratusz Piłata – Most na Cedronie – Góra Ukrzyżowania – Klasztor O.O. Bernardynów.