Facebook link

Kościół Przemienienia Pańskiego Czarna Góra - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Przemienienia Pańskiego Czarna Góra

Kościół Przemienienia Pańskiego Czarna Góra

Brama i za nią kościół, kamienne z elementami drewnianymi, w stylu regionalnym góralskim. Współczesny w otoczeniu zieleni.
Czarna Góra-Zagóra 64, 34-532 Jurgów Region turystyczny: Pieniny i Spisz
tel. +48 182077890
tel. +48 182000139
Kościół należy do opactwa cystersów z krakowskiej Mogiły.

Dawniej jeden z przysiółków Czarnej Góry należał do parafii w sąsiedniej wsi Trybsz. W 1948 roku mieszkańcy Czarnej Góry wybudowali mały kościółek, do którego na msze przywozili proboszcza z Trybsza. W latach 70. XX wieku dobudowali plebanię. Ze względu na zły stan kościoła ojciec Hubert Kasztelan Ocist rozpoczął budowę większego kościoła wokół starej budowli, który wzniesiono w latach 1993–1995, konsekrował go w 1995 roku kardynał Franciszek Macharski, w 1996 roku powołano cysterską parafię.

Kościół w stylu regionalnym zaprojektował architekt Stanisław Tylka z Zakopanego. W świątyni umieszczono ołtarz główny i organy z poprzedniej świątyni. Malowidła ścienne wykonał ukraiński artysta Wasyl Krasiocha ze Stanisławowa. Ciekawy jest obraz Ostatniej Wieczerzy z portretami budowniczych kościoła na tle tatrzańskiego krajobrazu.

Kościół otaczają rzeźbione stacje różańcowe i drogi krzyżowej. Przy plebanii znajdują się: dom pielgrzyma i hala sportowa.