Facebook link

Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Białka Tatrzańska - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Białka Tatrzańska

Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Białka Tatrzańska

Drewniany kościół z gontowym dachem i wieżą, również częściowo pokrytą gontem. Obok świątyni kilka nagrobków i drzew.
Środkowa 183, 34-405 Białka Tatrzańska Region turystyczny: Tatry i Podhale
tel. +48 182654177
Drewniany kościół z około 1700 roku wzniesiono w miejscu wcześniejszego z pierwszej połowy XVII wieku.

W 1635 roku pierwszy, drewniany kościół zbudował pleban Szymon Sylezjusz z fundacji kanclerza wielkiego koronnego Tomasza Zamojskiego, a konsekrował sufragan krakowski Stanisław Szembek. W 1637 roku król Władysław IV nadał Wojciechowi Nowobilskiemu sołtystwo wsi i powołał filię parafii w Ostrowsku. Pierwszy kościół spłonął około 1700 roku lub nawet w 1723 roku. Na jego miejscu z inicjatywy księdza proboszcza Marcina Drużbackiego, nową świątynię zbudowali około 1700 roku miejscowi cieśle, Jędrzej Topór i Jan Chlipalski. Konsekrowano ją w 1765 roku.

W pobliżu, w 1921 roku z inicjatywy księdza Jana Madeja, stanął kościół murowany, a świątynia drewniana przestała pełnić funkcję kościoła parafialnego.

To kościół drewniany składający się z nawy głównej, trójbocznie zamkniętego prezbiterium i słupowej wieży o pochyłych ścianach z pseudoizbicą. Świątynia jest oszalowana deskami, kryje ją wielopołaciowy, gontowy dach, wieżę przykrywa dach namiotowy. Przylega do niej murowana zakrystia.

Wewnątrz zachowały się pozostałości polichromii figuralnej z połowy XIX wieku. Uwagę zwracają liczne rzeźby na stropie i ścianach, w tym rzeźby czterech aniołków dzieła ludowego artysty Wojciecha Kułacha Wawrzeńcoka z Gliczarowa. Uwagę zwracają polichromowane ołtarze, główny rokokowo-klasycystyczny z około 1780 roku, prawy barokowy oraz wczesnobarokowy z lewej strony, będący jednym z cenniejszych ruchomych zabytków Podhala. Wyposażenie głównie późnobarokowe i rokokowe to: ambona z 1780 roku, stacje drogi krzyżowej z XIX wieku, rzeźby, figury i feretrony.