Facebook link

Winnica Zawadka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Winnica Zawadka

Winnica Zawadka

dwa rzędy winorośli zielonej
Zawadka 1, 33-312 Zawadka
Winnica nad Jeziorem.

Winnica Zawadka usytuowana jest we wsi Zawadka w gminie Łososina Dolna nieopodal Jeziora Rożnowskiego- w Beskidzie wyspowym. Została założona przez pasjonatów wina, którzy oprócz tego znakomitego trunku projektują i produkują również stylowe meble dla wina.
Sama plantacja jest położona na wysokości około 400 metrów n.p.m., na dość spadzistym południowo-wschodnim zboczu z którego dostrzec można w dole taflę jeziora (ok. 265 metrów n.p.m.) Gleba w tym miejscu jest dość ciężka, kamienisto-gliniasta, trudna w uprawie. Wysoko położone i wietrzne miejsce chroni jednak krzewy przed chorobami.
 W winnicy uprawia się taką winorośl jak: Solaris, Bianca, Regent, Rondo, Bolero i Marechal Foch, Johanniter, Chardonnay, Rosler, Monarch, Hibernal, jednak ich specjalnością są świeże i delikatne wina białe. Winnica zaprasza na degustację win białych, ale także różowych i czerwonych.
Produkcja wina odbywa się w zaadoptowanym budynku dawnej przechowalni owoców. Wina fermentują w zbiornikach ze stali nierdzewnej, a wina czerwone trafiają także na pewien czas do używanych francuskich beczek. Od roku 2018 Winnica Zawadka jest certyfikowanym dostawcą win mszalnych dla diecezji tarnowskiej, dlatego cała tutejsza produkcja została dostosowana do specyficznych wymogów określonych w przepisach liturgicznych.