Czy na wystawie w muzeum można się dobrze bawić?

Fragment wystawy Moc muzeum
Dużą popularnością cieszy się niecodzienna wystawa „Moc Muzeum” przygotowana przez zespół krakowskich muzealników pracujących w Muzeum Narodowym. Niecodzienna, ponieważ skupia się na odbiorcy, jego reakcjach, percepcji. Wystawa „Moc Muzeum” ma przełamać stereotypy i zaprosić do wspólnej zabawy przy obcowaniu ze sztuką.

Jak zmienia się odbiór dzieła sztuki w zależności od rodzaju światła jakim go oświetlimy? Jak wpływa na odbiorcę tło, na którym zawiśnie obraz? Co narzuca nam rama obrazu? Czy dodatkowe informacje zmieniają sposób patrzenia na dzieło? Moc Muzeum to eksperymentalna wystawa dla tych, którzy choć raz przyszli do muzeum – po czym się nim zachwycili albo je znienawidzili lub pozostali obojętni. To opowieść o różnych czynnikach, które oddziałują na nasz odbiór świata. Warto odwiedzić wystawę i zobaczyć wybrane eksponaty w zaskakującej odsłonie, poddane sile przekazu kuratorskiego – tajemniczej mocy, która drzemie w muzeum.

W części wystawy zatytułowanej "Kryteria wyboru" zaprezentowane zostały obiekty, które łączy jedna cecha - kolor niebieski. Jak ciekawym wyzwaniem było utworzenie tej części wystawy można dowiedzieć się z filmu przygotowanego przez Muzeum Narodowe, na którym kurator Anna Grzelak przedstawia kulisy powstawania wystawy.

 

Na wystawie znajdą się między innymi dzieła takich artystek i artystów, jak: Olga Boznańska, Alina Szapocznikow, Maria Pinińska-Bereś, Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, Józef Pankiewicz, Stanisław Witkiewicz, Jerzy Nowosielski, Jonasz Stern, Julian Jończyk, Francisco de Goya, Henri de Toulouse-Lautrec, a także wielu artystów mniej znanych oraz wiele prac rzadko pokazywanych.

Na wystawę warto zabrać słuchawki. Można je także zakupić na miejscu w kasie biletowej.

Wystawie towarzyszy wiele wydarzeń. W momencie, kiedy ze względów pandemicznych muzea pozostają zamknięte, możemy śledzić profil Facebookowy Muzeum Narodowego w Krakowie, a także zakładkę strony internetowej poświęconą wystawie „Moc muzeum”. Znajdziemy tam między innymi psychotest: Jakim typem zwiedzającego muzea jesteś? oraz zabawny horoskop z guzika.

Wystawa będzie prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 16 maja bieżącego roku.