Gdzie rosną krokusy?

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej
Czy to już czas na krokusy? Kiedy rozpocznie się sezon na krokusy 2021? Gdzie jechać, by zobaczyć ich najwięcej? Górale spodziewają się, że kwiaty zakwitną w Tatrach dopiero za około dwa tygodnie, gdyż śniegu w górach jest jeszcze dużo. Tymczasem krokusy można w tej chwili podziwiać w Zakopanem i na podhalańskich łąkach. Setki fioletowych kwiatów pojawiły się na przykład w ogrodzie przy Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Krokusy znajdziecie również w Muszynie na Zapopradziu.

Co roku na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia, możemy podziwiać niezwykły spektakl przyrody, kiedy uśpione życie budzi się, śnieg ustępuje, a podhalańskie łąki i następnie tatrzańskie polany pokrywają się morzem fioletowych kwiatów. Na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego krokusów rośnie przynajmniej 120 milionów! Są niewątpliwie najbardziej rozpoznawalną wizytówką Gminy Kościelisko. Najsłynniejszym miejscem, gdzie możemy podziwiać krokusy jest Dolina Chochołowska, która jest najdłuższą i największą doliną w Tatrach w granicach Polski. Jej łagodne dno zachęca do spacerów, liczne bacówki wpisują się w charakter krajobrazu, a najczęstszym celem wycieczek jest schronisko górskie na Polanie Chochołowskiej. Jednak Dolina Chochołowska to nie jedyny obszar, gdzie krokusy kwitną w dużej ilości. W Tatrach znaleźć można inne, nie mniej urokliwe, lecz zdecydowanie mniej zatłoczone miejsca. Są to na przykład Dolina Kościeliska, Kalatówki, Kopieniec, Droga pod Reglami, Toporowa Cyrhla, Kościelisko, Witów czy Dzianisz. Poniżej przedstawiamy mapę krokusowych lokalizacji.

Pamiętajmy, że krokusy nazywane przez górali „tulipankami” są w Polsce pod ochroną! Gwałtowny wzrost popularności krokusowych wypraw w ostatnich latach skutkował zadeptywaniem krokusów, zaśmieceniem terenu, olbrzymimi korkami, kolejkami do punktu wejściowego i rekordowym tłokiem na szlaku Doliny Chochołowskiej. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do regulaminu Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz kodeksu akcji "Ani kroku(s) dalej!", mającej na celu ochronę krokusów:

  1. Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaku turystycznego. 
  2. Nie wchodź na polany, aby nie zadeptać krokusów. 
  3. Nie siadaj (!) i nie kładź się (!) w krokusach podczas fotografowania lub pozowania do zdjęć.
  4. Nie zrywaj krokusów, pamiątką niech będą zdjęcia. 
  5. Nie parkuj na krokusach. 
  6. Swoje śmieci zabieraj ze sobą. 
  7. Korzystaj z toalet w schronisku lub toalet przenośnych przy szlaku. 
  8. Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj!

Przypominamy również, że zgodnie z rządowymi wytycznymi obowiązuje zasada dystansu społecznego oraz zasłaniania nos i ust maseczką w miejscach postoju pojazdów i na parkingach leśnych. Na szlakach maseczka nie jest obowiązkowa, ale warto ją mieć ze sobą.

W galerii przedstawiamy zdjęcia z ubiegłych lat.

Krokusy rosną również poza Tatrami. Jesienią na terenie Muszyńskich Ogrodów Zmysłów wsadzono 2 miliony cebulek tych kwiatów, które teraz już zaczynają się pojawiać na powierzchni. Na pewno będzie to nie lada atrakcja!

Multimedia