Pierwszy Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N zaprasza na wirtualną podróż

Pustynia
W dniach 26-28 marca 2021 r. odbędzie się pierwsza edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N. Tym razem online, choć bazą festiwalową będzie Bochnia. Nazwa festiwalu – 50°N – choć może wydawać się tajemnicza, pochodzi od równoleżnika 50°N (szerokości geograficznej północnej), który przebiega przez województwo małopolskie między innymi przez takie miasta jak Zator, Kraków, Wieliczka, Bochnia czy Tarnów. Nieprzypadkowa jest więc także lokalizacja Festiwalu – właśnie w Bochni.

Ostatni rok sprawił, że podróżnicze plany i oczekiwania zdecydowanie trzeba było zweryfikować. Sytuacja na świecie spowodowała, że główny akcent w realizacji wyjazdów turystycznych przekierowany został na turystykę krajową, w tym w szczególności turystykę aktywną.

Zmiana preferencji podróżniczych oraz bogate walory przyrodnicze i kulturowe, które ma do zaoferowania Małopolska powodują, że jest to idealne miejsce do odpoczynku w stylu „slow”, nie tylko podczas krótkich pobytów weekendowych, ale także podczas wyjazdów wakacyjnych.

W związku z tym, w ostatni weekend marca, zapraszamy do Małopolski, a dokładniej do jej najstarszego miasta – Bochni. W tym roku wirtualnie, jednak docelowo „na żywo” w tym jednym z najatrakcyjniejszych regionów Polski. Tegoroczny Festiwal będzie transmitowany „na żywo” na stronie internetowej www.50N.pl oraz w portalu Facebook na fanpage’u www.facebook.com/50NFestiwal w ramach ogólnodostępnego i bezpłatnego streamingu.

Z kim będzie można się spotkać podczas tego niekwestionowanego „święta podróżników”? Przede wszystkim z podróżnikami mocno związanymi z Małopolską, takimi jak pochodzący z naszego regionu z miejscowości Łętownia Andrzej Bargiel, krakowianin Piotr Pogon, Andrzej Budnik ze Stryszawy niedaleko Babiej Góry oraz Dominika i Marcin Kozłowscy z Bochni!

Festiwal rozpocznie się w piątek rano (26.03) prelekcjami skierowanymi do dzieci i młodzieży w ramach Wielkiej Lekcji Geografii. Podczas pokazów uczestnicy powędrują na Antypody, zaglądną do Antarktyki i Arktyki dowiadując się o różnicach między polarnymi rejonami Ziemi, a także poznają bogaty świat motyli i fascynujących map.

Piątkowy wieczór będzie należał do fanów gór wysokich i himalajskich wypraw. Bohaterem wspomnień będzie Wielki Lider wypraw w najwyższe góry świata – Andrzej Zawada. Przyczynkiem do tego spotkania będzie jego biografia autorstwa Piotra Trybalskiego, która ukaże się na rynku wydawniczym w połowie maja br. nakładem Wydawnictwa Literackiego. Gościem specjalnym Festiwalu będzie tego dnia Krzysztof Wielicki – uczestnik wielu wypraw pod wodzą Andrzeja Zawady oraz jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii.

Program soboty i niedzieli to kolejnych 9 pokazów, które będą tematycznie dotyczyć zarówno miejsc nam bliskich, położonych w Małopolsce, które być może czekają na odkrycie, ale i innych regionów Polski (m.in. Roztocze – Kasia, Marek i Malwinka Szewczykowie, Świętokrzyskie – Michał Maj) oraz najdalszych zakątków świata. Mamy nadzieję, że każdy turysta, podróżnik i globtroter będzie mógł wybrać dla siebie interesujący temat i wygodnie zasiądzie w swoim domu, z rodziną lub przyjaciółmi by wirtualnie podróżować po Małopolsce i dalej przez świat.

Zakamarki Małopolski odkryje przed publicznością Anna Dąbek – przewodniczka po Ojcowskim Parku Narodowym, która jest także ambasadorką kampanii „Małopolska. Poznajmy się”. Któż jak nie przewodnik może znać lepiej najciekawsze miejsca w regionie?!

O wyprawach pieszych opowiedzą Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski, którzy spotkali się w Meksyku podczas marszu Arka przez Amerykę Środkową i odtąd wyruszyli w drogę wspólnie kończąc swą podróż ponad 7 tys. km dalej, gdzieś w Kanadzie! Ukończona kilka tygodni temu zimowa wędrówka górami Polski to temat, który przedstawi Łukasz Supergan. Wieczór zakończy Piotr Pogon pełną wzruszających momentów opowieścią pt. „Zachwyt każdym oddechem”. 

Niedzielne popołudnie rozpoczniemy od rodzinnego wyjazdu na Roztocze, choć tak naprawdę materiał naszych Gości – rodziny Szewczyków – powstawał podczas wielu ich wycieczek na pogranicze województw podkarpackiego i lubelskiego.

Rowerowa podróż Alicji Rapsiewicz i Andrzeja Budnika – autorów bloga LosWiaheros.pl – z Bangkoku do Krakowa, będzie okazją do wspomnień nie tylko tych dalekich, ale także tych bliższych, z wycieczek po Małopolsce. Blogerzy opowiedzą o nowej jakości podróży rowerowych po Małopolsce, jaką stworzył projekt „VeloMałopolska”.

Jako, że bazą Festiwalu będzie Bochnia, będą także bocheńscy podróżnicy: Dominika i Marcin Kozłowscy, którzy właśnie z najstarszego miasta Małopolski wyruszyli specjalnie przygotowanym samochodem 4x4 w niesamowitą podróż dookoła Afryki!

Na podsumowanie Festiwalu będziemy mieli okazję spotkać się z dwoma wybitnymi sportowcami. Andrzej Bargiel i Kacper Tekieli, bo o nich mowa,  większą część swojego czasu spędzają na różnych aktywnościach w górach wysokich. Tym razem to nasi bohaterowie będą się odpytywać o najważniejsze momenty w ich działalności górskiej, ale możliwość zadania pytań, będą mieli także oglądający Festiwal „widzowie” poprzez komentarze pod transmisją „live” do czego zachęcamy już dzisiaj!

Plakat festiwalu

Szczegółowy program

Piątek 26.03.2021

10:00 – 14:00 – Wielka Lekcja Geografii prosto z Bochni dla dzieci i młodzieży z całej Polski

10:15 – 11:00 – Projekcja filmu „Kolekcjonerzy” i spotkanie z właścicielami Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni - Jacek i Filip KOBIELA

11:15 – 12:00 – Australia - świat do góry nogami – Alicja RAPSIEWICZ Los Wiaheros

12:15 – 13:00 – Niezwykła podróż poprzez mapy – Marcin NOWAK Gdzie Wyjechać- Wędrowne Motyle

13:15 – 14:00 – Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny? – Mikołaj GOLACHOWSKI

 

19:00 – 21:00 Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje – przedpremierowe spotkanie autorskie z Piotrem Trybalskim - autorem biografii Andrzeja Zawady, której premiera będzie miała miejsca w maju 2021 r. oraz Gościem Specjalnym Festiwalu – Krzysztofem Wielickim – uczestnikiem wielu wypraw pod kierownictwem Andrzeja Zawady i jednym z najbardziej utytułowanych himalaistów na świecie. Spotkanie poprowadzi Kuba Niziński (Radio Kraków) 

 

Sobota, 27.03.2021

16:00 – 16:15 – oficjalne rozpoczęcie Festiwalu z udziałem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – Pana Tomasza Urynowicza oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego

16:15 – 17:00 – "Rzut kamieniem" od Krakowa - czyli w jeden dzień po zakamarkach zachodniej Małopolski – Anna DĄBEK

17:15 – 18:00 – Piesze Love Story: 12 tys. km przez Ameryki – Ola SYNOWIEC i Arkadiusz WINIATORSKI Stones on travel

18:15 – 19:00 – Tajemnicze historie, słowiańskie wierzenia. Świętokrzyskie, jakiego nie znacie! – Michał MAJ Życie jest piękne

19:15 – 20:00 – Samotność białego szlaku – Łukasz SUPERGAN

20:15 – 21:00 – Zachwyt każdym oddechem – Piotr POGON

 

Niedziela, 28.03.2021

16:00 – 16:15 – rozpoczęcie trzeciego dnia Festiwalu / konkursy online dla publiczności

16:15 – 17:00 – Magiczne Roztocze: Enklawa spokoju i cudownej przyrody  – Kasia, Malwinka i Marek SZEWCZYKOWIE Kasai

17:15 – 18:00 – Rowerami z Bangkoku do Małopolski – Andrzej BUDNIK Los Wiaheros

18:15 – 19:00 – Z Bochni dookoła Afryki - roczna podróż "domem" 4x4 – Dominika i Marcin Kozłowscy Grupa Wschodu

19:15 – 20:30 – Bargiel pyta Tekielego, Tekieli Bargiela – Andrzej BARGIEL i Kacper TEKIELI

 

Więcej informacji można znaleźć na fanpage'u imprezy w portalu Facebook oraz na stronie internetowej imprezy:

https://www.facebook.com/50NFestiwal

https://50n.pl/

Multimedia